Płoki - miejscowość w Zagłębiu Krakowskim, w okręgu kopalnictwa węgla i rud galmanu, nazwana tak od płukania wydobytych z ziemi kopalin. Według historyka, kanonika Jana Długosza, ok. 1300 r. w Płokach zbudowano kościół p.w. Narodzenia NMP i utworzono parafię dla mieszkających tu górników i ich rodzin.
Obecny kościół jest trzecim. Pierwszy spłonął w 1793 r., następny rozebrano, bo groził zawaleniem a na jego miejscu w latach 1949-51 wzniesiono obecny z wysoką wieżą. Kościół konsekrował dopiero 6 września 1981 r. bp Jan Groblicki.
W świątyni znajduje się cudowny obraz MB. Według znawców, pochodzi on z krakowskiej szkoły malarskiej z drugiej połowy x V w. Kult Matki Bożej potwierdzają zachowane miedzioryty z XVII w. W okresie międzywojennym odpustowe pielgrzymki na święto Narodzenia MB liczyły po 50 tys. pielgrzymów. Pielgrzymi ci rekrutowali się z górniczych terenów Chrzanowa, Jaworzna i Olkusza. Po II wojnie światowej teren ten był szczególnie narażony na wielkie wpływy ateizacji i radykalnej agitacji antykościelnej, prowadzonej wśród lewicowych kręgów robotniczych. Doszło nawet do tego, że ludność tego okręgu prosiła Stalina o włączenie ich rejonu do Związku Radzieckiego. Ofiarą tej agitacji antykościelnej stał się ks. proboszcz Michał Franciszek Rapacz (1937-46). Ten świątobliwy kapłan broniący wiary i prawdy, został nocą z 11 na 12 maja I946 r. uprowadzony z plebanii do pobliskiego lasu i bestialsko zamordowany. Jego męczeństwo wywołało ogromny wstrząs w okolicy i przyczyniło się do wielu nawróceń. Jego grób znajduje się przy kościele. Pątnicy modlą się tu o mocną wiarę i odwagę dla Polaków oraz o wyniesienie męczennika na ołtarze.
|