Czernichów -wieś malowniczo położona na wysokim tarasie wiślanym. W pobliżu rozciągają się zalesione "jurajskie pagóry" Bramy Krakowskiej, wchodzące w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Czernichów jest starą flisacką osadą.
Od XVI w. osada ta wchodziła w skład majątku królewskiego, który po 1816 r. został podzielony przez komisję Włościańskiej Rzeczypospolitej Krakowskiej. Część gruntów otrzymali wtedy chłopi, a drugą część oddano w dzierżawę dziedziczną wójtowi z Rybnej - Janowi Kadłubowskiemu. Kiedy w pierwszej połowie XIX w. flisactwo w okolicy Czernichowa straciło rację bytu, doskonali czernichowscy flisacy zaczęli wyjeżdżać na zarobek w różne strony Polski.
Centrum Czernichowa jest podobne do niewielkiego miasteczka. Najwyższy punkt skalistego ryneczku zajmuje barokowy kościół p.w. Trójcy św., z gotyckim prezbiterium z 1440 r. i nawami barokowymi z XVII-XVIII w. Przed kościołem znajduje się pomnik ku czci dra Franciszka Stefczyka, najsławniejszego nauczyciela czernichowskiej Szkoły Rolniczej, otwartej w 1860 r. Prof. Stefczyk był twórcą pierwszych wiejskich kas kredytowych i spółdzielni. Założona w 1860 r. Szkoła Rolnicza działa nadal. Początkowo jej zadaniem było kształcenie niższych kadr pracowników folwarków kościelnych i szlacheckich. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Szkoły Rolniczej, obok której przechodzi pielgrzymka Górali. W przysiółku Czernichówek wznosi się malownicza, ośmioboczna kaplica z XVII w.
|